Trójbój siłowy jest jednym z tych sportów, które wymagają od sportowców bycia niezwykle silnym i potężnym. Trzy główne boje, które są wykonywane podczas zawodów powerliftingowych to przysiad, wyciskanie na ławce i martwy ciąg. Wszystkie te trzy ruchy są niezwykle ważne dla rozwoju siły i mocy, a każde z nich ma określony cel. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżyć Ci każdy z tych ruchów.
Przysiad ze sztangą
Przysiad jest uważany za króla wszystkich bojów. To prawdopodobnie pierwszy ruch, o którym pomyśli laik gdy słyszy o zawodach trójbojowych. Przysiad jest ćwiczeniem, które pracuje wszystkie główne mięśnie w nogach, pośladkach, brzuchu i plecach. Przysiad jest bojem, który może być wykonany z wielkim ciężarem. W trójboju wykonywane są przysiady ze sztangą na dwa różne sposoby: Low Bar oraz High Bar. Te przysiady różnią się od siebie nie tylko umiejscowieniem sztangi na plecach, ale także mięśniami które w danym ruchu bardziej pracują. Niezależnie od rodzaju, przysiad jest ruchem który jest używany do budowania siły i mocy tak przez trenerów trójboju, jak i przygotowanie motorycznego. Odpowiednio dobrany przysiad może być używany do poprawy siły eksplozywnej.
Wyciskanie leżąc
Wyciskanie na ławce jest kolejnym z wielkich trzech bojów i jest to ruch, który jest na zawodach wykonywany ze sztangą. Wyciskanie na ławce jest ćwiczeniem, który działa na klatkę piersiową, ramiona i triceps, i jest to ruch w którym najlepsi zawodnicy osiągają wyniki przekraczające 200 kilogramów. Niedawno zmieniono regulacje w jednej z federacji trójboju siłowego – IPF – i zabroniono nadmiernego wyginania pleców w wyciskaniu.
Martwy ciąg
Martwy ciąg jest trzecim i ostatnim ruchem z wielkiej trójki i jest to bój, który jest wykonywany na końcu każdych zawodów. Martwy ciąg jest liftem, który wykorzystuje i buduje siłę mięśni nóg, korpusu, pleców i pośladków. Najlepsi zawodnicy trójboju siłowego osiągają wyniki na poziomie 5-cio krotnie przekraczającym masę ich ciała!Martwy ciąg to podnoszenie, które jest używane do budowania siły i mocy, a także jest to podnoszenie, które może być używane do poprawy siły eksplozywnej.
Więcej o trójboju i treningu siłowym możesz przeczytać na stronie Zdrowie i Kondycja