Kategorie:

Nawodnienie przed, w trakcie i po ćwiczeniach

Avatar
Opublikowane przez Redakcja

Odpowiednie nawodnienie w trakcie treningu jest kluczowej, nie można jednak pominąć okresu bezpośrednio przed jak i po treningu. Jeśli doprowadzimy do odwodnienia w trakcie treningu, znacząco obniżymy wydajność naszych ćwiczeń. Z kolei jeśli wypijemy za dużo – możemy odczuwać dyskomfort i bulgotanie w żołądku.

Nawodnienie przed treningiem

Wybór napojów i strategii nawodnienia będzie uzależniony od sportu który uprawiamy. Jeśli trenujemy na siłowni na maszynach, zwykle nie narażamy się na zbytnią utratę płynów i minerałów. W takim przypadku możemy polegać na wypiciu około pół litra płynów przed treningiem.

W przypadku sportów wytrzymałościowych, na około 2 godziny przed treningiem powinniśmy unikać picia napojów odwadniających, w szczególności tych zawierających kofeinę i popularnych odpowiedników Coli bez cukru. W tym czasie dobrze sprawdzi się woda średnio lub wysoko zmineralizowana – tylko nie popadajmy w ekstrema, bo wody „uzdrowiskowe” mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Nawodnienie w trakcie treningu

W trakcie dłuższego treningu wytrzymałościowego powinniśmy pić roztwór wody z miodem i solą lub napój izotoniczny, tak, by zbilansować utratę minerałów i wody związaną z poceniem. Osoby które mają tendencję do „zapominania” o piciu, mogą sobie ustawić alarm na zegarku, który co 20-30 minut będzie przypominał o wzięciu kilku łyków napoju.

Warto przy tym pamiętać, że przy długotrwałym wysiłku – np biegu na dystansie półmaratońskim i dłuższym, długim treningu rowerowym – zdecydowanie lepiej sprawdzi się izotonik / przygotowany wcześniej napój z cukrem lub miodem, aniżeli napój „zero”, a to ze względu na konieczność odbudowywania rezerw glikogenu, który w izotonikach jest dostarczany w łatwo przyswajalnej formie

Napoje izotoniczne zwykle mają bardzo „jaskrawe” kolory. Warto unikać niebieskiego, ze względu na używany w niebieskich izotonikach szkodliwy barwnik – błękit brylantynowy.

Co wypić po treningu?

W przypadku treningu siłowego, zwykle sięgniemy po odżywkę białkową lub gainera. Sprawa nie jest tak oczywista w przypadku treningu wytrzymałościowego. W przypadku dużej utraty płynów priorytetem jest ich dostarczenie w jak najłatwiejszej do przyswojenia formie, stąd warto w dalszym ciągu polegać na izotonikach lub innych napojach z cukrem, a odbudowę zapasów białka scedować np. na baton białkowy, taki jak popularne i dostępne w sklepach batony Sante Go On czy Olimp Matrix.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *